Mgła – największe zagrożenie dla kierowcy

Jeśli uważasz, że ulewa, albo zima to sytuacja najcięższa dla kierowcy, to prawdopodobnie, nigdy nie jechałeś we mgłę. To dopiero jest zagrożenie! Mi zdarzyło się nie raz i chciałbym podzielić się kilkoma refleksjami i radami jak zachowywać się podczas mgły na drodze. Zapraszam do czytania, będzie krótko!

Każdy wie jak to wygląda, tej Pani przedstawiać nie trzeba. Mulasta, przebiegła, nie dość, że mamy wilgotną nawierzchnię, to jeszcze ograniczoną widoczność. Nie raz jechałem we mgle, przez którą nie widziałem nawet maski samochodu. Dlatego tak ważne jest, pilnowanie żarówek w światłach naszego pojazdu. Przeciwmgłowe to najrzadziej używane, zatem najrzadziej sprawdzane. A to błąd, bo nigdy nie wiemy, kiedy zaskoczy nas mgła. I to właśnie oświetlenie w takiej sytuacji jest najważniejsze. Światła mijania + przeciwmgłowe tylne i jeśli posiadacie to przednie. Nigdy, ale to nigdy nie włączajcie świateł drogowych podczas mgły. Dlaczego? Światło w tym mule z deszczu rozprasza się i zamiast widzieć lepiej, to mamy przed oczyma mleko. W dodatku jesteśmy mniej widoczni, jeśli ktoś o tym nie wiedział, albo nie wierzy polecam sprawdzić. Gdy będziecie mieli mgłę w swojej okolicy, postawcie sobie na parkingu jakimś większym czy na polnej drodze dwa samochody, w jednym załączcie światła mijania, w drugim drogowe i oddalajcie się od nich, zobaczycie po jakim czasie auto z włączonymi drogowymi, przestanie być widoczne. Zaskakujące jest też to, że są wśród kierowców, ludzie pozbawieni wyobraźni do tego stopnia, że jadą jak wariaty 80-90km/h 

W takich warunkach atmosferycznych musimy dostosować prędkość, do widoczności. Czyli jeśli jest to jakieś 50metrow, to jedziemy maksymalnie 50km/h nie więcej. Im mniejsza widoczność, tym mniejsza prędkość, to mam nadzieję logiczne. I nie ważne, czy jest to miasto, czy droga ekspresowa! Kolejny błąd kierowców, to trzymanie się blisko siebie. Ja rozumiem, że często badania wzroku, w Ośrodkach Szkolenia Kierowców wyglądają w taki sposób: „Zdrowy? No to 50zł, podbijamy i następny”, ale nie bądźcie wariatami. Nie trzymajcie się na ogonie kogoś, żeby mieć przed sobą jakieś światełka. Nie można, jak już wspomniałem we mgłę, światło się rozprasza, jak ktoś ma słabe żarówki (zasada ograniczonego zaufania) możecie nie zdążyć zareagować, gdy ktoś zahamuje i nieszczęście gotowe. Dlatego trzymajmy, bezpieczną odległość od pojazdu przed nami. Co jak co, mgła to takie zjawisko, które paraliżuje największych chojraków. 

Ile razy ja to widziałem, jadę przez miasto przepisowo, ryp wyprzedza mnie ktoś i zaraz go nie ma, mijam most, mam mgłę i co? Ten sam chojrak, już jest przede mną i porusza się z prędkością 30km/h. I dobrze, bo lepiej jechać tempem roweru, ale dojechać! Najbardziej narażone, na intensywną mgłę, są tereny nieopodal zbiorników wodnych, rzek itp. a także otwarte przestrzenie. Trasa E75 jest często nawiedzana przez mgłę, tutaj obok mamy okolice Pyrzowic na zdjęciu. Już widać, że ludzie nie stosują się do zachowania bezpiecznej odległości. Nawiązując do wstępu, są kierowcy, którzy nie jechali jeszcze we mgłę i największym zagrożeniem jest dla nich, śnieg na drodze. Gorzej jak mamy wszystko na raz, oblodzona trasa i mgła. W takich sytuacjach, apeluję do kierowców, którzy nie czują się pewnie w tych warunkach – nie wyjeżdżajcie z domu. Idźcie na pociąg, autobus, albo weźcie dzień wolnego, ale nie stwarzajcie zagrożenia dodatkowego. Bo nie ma nic gorszego jak przestraszony kierowca, w ruchu ulicznym i to podczas mgły. Mam nadzieję, że coś z tego co napisałem będzie przydatne w przyszłości. Pozdrawiam! 

2 Replies to “Mgła – największe zagrożenie dla kierowcy

  1. ojj, zdarzyło mi się kilka razy. RAZ jeden w takiej mgle wracałam z Osieka….sznur aut za mną, ja pierwsza…siostra otworzyła szybę i patrzyła czy nie zjedziemy gdzies, a szukałam osi jezdni, często znajdując sie po przeciwnej stronie i tak 15,20 km na godzine przez wsie i wioski dotrzaskałam sie do domu po blisko 3 h!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *